Historie

Po po revoluci v roce 1989 byla obnovena činnost Orla Zlín a první dva oddíly, které začaly pod hlavičkou této jednoty fungovat, byly volejbal a stolní tenis. Mužstvo vzniklo tím, že Milan Vítek stáhnul své spoluhráče a dlouholeté známé hrající tou dobou za Divadlo. Posléze bylo vyhověno požadavku na rozběhnutí práce s mládeží, kam začal chodit syn (Pavel Vítek), s pár jeho kamarády a začal nábor kluků a holek, kteří se z jakéhokoli důvodu nechytili v profesionálně vedeném KST, a těmi, kteří si prostě chtěli zahrát, aby zahnali nudu.

 

Během první soutěžní sezóny v roce 1994/1995 to tedy vypadalo tak, že muži, jež se museli zaregistrovat do nejnižší soutěže, ihned postoupili ze 3. okresu do 2. a následující ročník postoupili dále do 1. třídy, tak úroveň u mladých odpovídala účelu chodu tohoto „kroužku“. Jako trenéři se střídali br. Vilém Korbička a Milan Vítek, případně kdo měl čas, později se pak postu trenéra ujal Jan Czirok.

 

Orel Zlín „A“ hrající od roku 1996/1997 okresní soutěž 1. třídy od začátku tvořili Milan Vítek, Olda Novotný, Jan Vaněk a Jan Czirok, dále se pak připojili Josef „Pavel“ Trčka, Josef Kutra, Josef Pidrman či Marek Střelec. Mladí mezitím začali objíždět turnaje ve své věkové kategorii a vozit první diplomy a poháry. Kolem let 1997 tu hráli například Dlabaja, Vráblík, Ciriáno, Berka, Vítek P., Vykoukal, Kubáč, Řehák, Votava.

 

Největší rozmach pak přišel s příchodem bývalého trenéra KST Zlín Přemysla Sedláčka, který v roce 1999 převzal mládež. Kluci se již několik let účastnili pouze turnajů a nyní začala systematická příprava, která měla vyústit v jejich první rok v pravidelných soutěžích. Nový trenér ve všech probudil zdravou soutěživost, i na tréninku byli mladí hráči řazení v žebříčku a soutěžili o přední místa.

 

Během tohoto roku přihlásil Orel Zlín 2 družstva do soutěže mládeže, která tehdy pod regionálním svazem vznikla. Kromě našeho „A“ a „B“ poslaly hrávat své mladé naděje také Fryšták, Mysločovice, KST či Napajedla, ze které poprvé proti nám nastoupil David Krejčiřík, ale o něm až později…

 

V sezóně 2000/2001 byli do 3. okresu přihlášena nová mužstva, Orel tak měl již 5 týmů. Mladí samozřejmě nemohli excelovat hned první rok, nicméně odehráli většinu zápasů důstojně, přičemž Pavel Vítek a Martin Vykoukal vyhráli půlku utkání. V tomto ročníku obsahoval žebříček mladých až 25 jmen, mezi kterými byli například Cyril Mráček, Mira Makarov, Jirka Elger, Jenda a Martin Kouřilovi a začali už hrávat také Tom Juřík a David Šaur.

 

Následující rok byla vytvořena jako nejnižší soutěž 4. okres a tvořila ji nově založená mužstva a samozřejmě družstva padající z obou 3.tříd, které se pak sloučili do jedné. Tento rok zažili mladí kluci první postup, když skončili druzí za KST Zlín v sestavě Pavel Vítek, Matin Vykoukal, Petr Kubáč a Lukáš Řehák. Zároveň již kromě vlastních tréninků zůstávali déle a hráli proti mužům, kteří rok co rok bojovali v 1. okrese o záchranu a nutno podotknout, že vždy úspěšně. Vedle chlapů se podařilo mladým dále povyrůst a tvořila se již další závodní skupina – hrávat začali David Šaur, Tom Juřík, Mira Makarov a Cyril Mráček. Z Otrokovic také přišel Laďa Paďour.

 

Největším úspěchem této doby bylo vítězství Pavla Vítka v roce 2003 na republikovém Orelském turnaji v Polné, odkud pak postoupil a zúčastnil se Evropského klání v rakouském Linzi. Tohoto výsledku dosáhl v juniorské kategorii, tedy 15-18 let, ve svých 14 letech. I další kluci pravidelně obsazovali na těchto turnajích medailové příčky a byl to jasný důkaz toho, že ve Zlíně budoucnost vypadá růžově.

 

Stolní tenis na počátku tisíciletí ve „staré Orlovně“ prožíval úspěšné období, které mělo vyústit postupem A-týmu do vyyší (krajské) soutěže. První sezóna, kdy jsme se o postup pokusili, byla 2002/2003. Naše sestava by se tehdy neztratila ani ve vyšší soutěži, nicméně postup nám unikl, jelikož ten se týkal pouze vítěze soutěže. Orel Zlín „A“ skončil na 2. místě, když ze 22 zápasů vyhrál 19. Áčko tehdy tvořili Zdeněk Klímek, Josef Minařík, Marek Střelec, Milan Vítek, Pavel Vítek. Přestože do té doby bojovali chlapi vždycky o záchranu a toto umístění mohlo být považováno za úspěch, opak byl pravdou. Nepostup znamenal odchod Zdeňka Klímka do KST Zlín a Minařík ukončil kariéru.

 

Na další dva roky jsme tak opustili postupové ambice a trénovali. Áčko opět začalo hrát zkušené trio Novotný, Vaněk, Vítek Milan, aby soutěž alespoň udrželi a přenechali ji časem mladým, nadějným klukům, kteří toužili hrát výš. Mělo jít o Pavla Vítka, Martina Vykoukala, Petra Kubáče, Lukáše Řeháka, Lukáše Votavu, doplněné o hráče ve zlatých hráčských letech Marka Střelce a Borise Kristýnka.

 

Poté však přišla přestavba Orlovny. Nyní jsme za ni samozřejmě velmi rádi, nicméně tehdy to znamenalo velký problém. Strávili jsme 2 sezóny „v exilu“ v areálu svitu, což znamenalo rozpuštění všech mladých, kteří nehrávali zápasy a nebyla možnost pro ně zajistit trénink. A jelikož špatné věci chodí po třech, tak navrch se nám nepodařilo ani na druhý pokus postoupit výš, tentokrát už v sestavě s Markem Střelcem či Pavlem Vítkem. Sezóna 2006/2007 jsme však nakonec už pouze dohrávali a obsadili až 4. místo, když po polovině soutěže bylo jasné, že první budou Napajedla, které táhli David Krejčiřík a Pavel Ratiborský. A další rána přišla v momentě, kdy mladí v sestavě Vykoukal, Paďour, Kubáč, Řehák hrající tuto sezónu 2. okres za Orel Zlín „C“ nepostoupili – skončili druzí za naším druhým načaftem Orel Zlín „E“ tehdy hrající v sestavě Boris Kristýnek, David Šaur, Tomáš Juřík a Petr Formánek – ten u nás strávil jen rok a půl, než skončil kvůli zranění ruky, nicméně patří mu velké dík, jelikož přišel předchozí sezónu pomoct klukům v nižší soutěži, aby je tuto sezónu motivoval a hnal dopředu. Každopádně kluci z „Céčka“ u nás neviděli perspektivu. Hrát ve svitovské budově 2. okres, který dávno přerostli (prohráli pouze utkání s našima), to by brzdilo jejich progres a bylo jasné, že je neudržíme. Všichni 4 tak odelši do mužstva TJ Sokol Kostelec zkusit štěstí výš a v lepších podmínkách. Byl to od nich logický tah a od začátku jsme jim přáli hodně úspěchů, nicméně pro nás to už tak veselé nebylo.

 

Jestliže Orel Zlín reprezentovalo v sozéně 2005/2006 mužstev 6, na ročník 2008/2009 to bylo jen „A“, „B“ a „C“, návrat na novou Orlovnu přežil oddíl v takřka polovičním počtu a navíc ohlásil konec trénování i Přemysl Sedláček.

 

Klub je však takový, jací jsou jeho členové a my se stále mohli spolehnout na zakládající členy a z dorůstající generace tu už byli Pavel Vítek, David Šaur a Tom Juřík. S tímto jsme se museli pustit do nové práce.

 

Start a Conversation

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..