Nová éra oddílu zatím nezapočala, říká Pavel Vítek

Každou odpověď pečlivě zvažoval, z jeho obličeje se daly vyčíst různé emoce. Občas se upřímně zasmál, jindy bylo vidět, jak moc mu záleží na tom, aby oddíl šlapal tak, jak má. Pavel Vítek v příští sezoně povede okresní družstvo směrem do krajského přeboru. „Nevyhlásit postup do kraje jako cíl by bylo alibistické,“ je si vědom. V obsáhlém rozhovoru padla řeč také na nové posily a vůbec na oddíl jako celek.

Pavle, přestupy avizovaných hráčů byly konečně dotaženy. Je to úleva?
Pro mě osobně ano (smích). Posily jsme vytipovali dle mého názoru správně. Vybírali jsme na základě charakteru, všichni již do týmu také zapadli, což jsme viděli na posezónní akci na chatě Davida Šaura. Každopádně jsem rád, že už máme všechna razítka. Navíc se mi povedlo dotáhnout náhradu za mě osobně. (úsměv)

Jak vůbec došlo k prvnímu kontaktu s hráči?
První kontakty měl na starosti Vlasťa Svoboda, s Gábinou a Tomášem se dobře znají. Odvedl vynikající práci. Zbytek již byla pro mě taková úřední řehole. Mladého Tomáše jsem osobně měl vytipovaného již dřív, byl jsem na pár trénincích v KST a viděl jsem, že je šikovný, přestože byl některými trochu odstaven.

Jak se situace vyvíjela? Věřili jste od samého začátku, že by přestupy mohly klapnout?Osobně jsem šance, že vyjdou všichni, co jsme měli v hledáčku, odhadoval na nějakých 30 %. U starších jsem tušil, že by to mohlo klapnout. U mládeho Toma moc ne – doteď si myslím, že si v KST špatně spočítali, s kým budou hrát. V Tomovi jsme získali mladého a perspektivního kluka, což je příslibem do budoucna vzhledem k nezbytné generační obměně. Bude nutné, aby někdo přebral štafetu.

Právě mladý Tomáš je největší posilou a dostane šanci v divizi. Věříš, že se rychle adaptuje do mužstva a že se postupem času vyrovná se soutěží?
Kdybych nevěřil, že na divizi má, tak by klub pravděpodobně neplatil tak vysokou a historicky vůbec nejvyšší částku. Tomovi věřím, tak jako budoucí spoluhráči. Povahou je spíše flegmatický, což je pro adaptaci důležité, neboť první porážky přijdou a je třeba se s nimi vyrovnat. Pokud bude makat, tak jak zatím maká pod taktovkou Peti Poláka a ostatních, tak půjde nahoru. Zpočátku těžko odhadovat, ale v průběhu soutěže bude velmi platným hráčem. Ještě bych dodal, že Tom je z výkonnostního a strategického hlediska největší posilou, ale jsem strašně rád i za Gábinu se starším Tomášem, kteří rozšíří skvělou partu v céčku. A nebál bych se říct, že Kristýna ještě může všem vytřít zrak.

Již si zmínil vysokou částku, kterou musel klub za přestupy zaplatit. Rozhodovali jste se dlouho, jestli do toho jít nebo ne?
Tady se nejednalo o částku za konkrétního hráče, tak vysokou sumu bychom za normálních okolností určitě neplatili. Rozhodli jsme se ji ovšem vynaložit kvůli udržení standardu, jež je v klubu nastaven a chtěli jsme jej zachovat. Díky příchodu Toma jsme schopni být variabilnější i v ostatních družstvech a umožní nám jednak porvat se o postup v okresech, navíc budeme mít dostatečný počet lidí na všech soupiskách.

Dostáváme se k jednotlivým družstvům. Načrtnuté soupisky zatím vypadají velice zajímavě. Dá se už v tuto chvíli předpovědět, která družstva se mohou porvat o postup?
Zatím bych nepředjímal. Ale nejvyšší ambice  by zřejmě mělo mít béčko. Zde může nastat jediný problém, pokud by se družstvo nescházelo v dostatečně silné sestavě. Céčko bude tradičně velmi kvalitní, loňské 2. místo budiž důkazem, teď jim pouze přibyde konkurence v podobě béčka (smích). Je dost možné, že se družstva porvou mezi sebou (úsměv).

Zmínili jsi béčko. To bude tvořeno celou řadou mladých hráčů, ty jim budeš zřejmě šéfovat. Co budeš od nastupující generace očekávat?
Budu očekávat, že mi nějakým způsobem vrátí mou věnovanou energii do šéfování družstva. Očekávám především zodpovědný přístup a také aby si dostali do hlavy, že táhneme za jeden provaz. Kluci by si měli uvědomit, že tyhle změny nastávají především kvůli nim. Jejich snahou by mělo být mít úspěšnost nad 50 %, abychom při tvorbě soupisek do kraje, pokud bychom postoupili, nemuseli dělat kompromisy. Zároveň očekávám, že kluci pochopí, že nic není zadarmo. Pinec se nejde naučit sám, stejně tak klub nefunguje samospádem a tak jako my (já, taťka, Adam) se snažíme pomáhat mladým, tak i oni by měli pomáhat oddílu minimálně bodovým přísunem i v nižších soutěží a více se zapojit do běhu oddílu. Kraj chceme především pro ně, ne pro nás.

Příchodem nových hráčů vznikne v některých družstvech poměrně přetlak. Dá se očekávat boj o sestavu. Budeš ty osobně brát ohled třeba na letní přípravu a tréninkovou účast mladých hráčů? Budeš ochoten udělat nepopulární opatření a někoho třeba odstavit, když nebude makat?
Tvořit sestavu budu na základě mnoha faktorů, přístup je jedním z hlavních. Úkolem bude postup do kraje, takže nemůžu čarovat až příliš. Samozřejmě, jak jsem již předeslal, budu počítat s tím, že kluci budou minimálně každý druhý zápas hrát. Nicméně  jako největší cíl si letos vytyčuji ne vyhrát okresní soutěž, ale připravit družstvo pro kraj a následně případně vyšší soutěže. Neočekávám od kluků uspokojení s bodem po bídném výkonu bez tréninku, ale uvědomování si svých nedostatků. Tímto zahajuji roční přípravu na krajskou soutěž.

Minulou sezonu se zdálo, jako by byl stolní tenis v Orlu v určitém útlumu. Bereš příchody posil potažmo postupové ambice jako jakýsi restart a novou éru oddílu?
Těžká otázka. Bohužel ale musím odpovědět, že zatím ne. To z několika důvodů: zaprvé naším nejlepším hráčem je stále matador Petr Polák (úsměv), nejvíce práce kolem oddílu dělá taťka (Milan Vítek). Od mladých navíc zatím nevidím snahu zapojit se více do chodu oddílu. Žádný z hlavních úseků ještě nevede nikdo z mladší generace, navíc kluci, kteří nepředběhnou chlapy v konkurenčním družstvu, se nemohou objevit na základu kraje a tím pádem neberu jakýkoliv nástup nové generace za ukončený. Osobně vidím v některých  velkou perspektivu, jsou technicky šikovní, například Tomáš Hochfelder a Pepa Novák vypadají zodpovědně – až tito dva budou v kraji a podílet se na výchově další generace, pak teprve naše role skončila a můžeme už hrát jenom pinec, to teprve bude nová éra. (smích)

Neočekával jsi ty osobně, že ta generační výměna bude probíhat rychleji?
I my jsme začínali ten kraj hrát pozdě, takže stále mají šanci a právě teď je pravá doba, aby na sobě začali tvrdě pracovat. Myslím, že vše probíhá v pohodě, musíme vzít v potaz, že pro kluky je pinec především zábavou a někteří měli složitý rok se vším všudy. Hráči, o kterých se bavíme, jsou ve věku kolem 20 let, což je věk, kdy i my, tedy například David Krejčiřík a Adam Závada, jsme si teprve začali dávat do těla a klást velké cíle. Prostor pro růst určitě je, vždyť i Peťa Polák do toho šlápl pořádně v pětadvaceti a kam až došlápl (úsměv). Samozřejmě v dnešní době je to již utopie, na druhou stranu minimálně divize, případně ještě o krůček posunout hranici, je výhledově v jejich možnostech. Záleží jen na nich samotných, jak k tomu přistoupí.

Nechybí ti přece jenom u těchto mladých hráčů větší vůle něco dokázat? Že na místo sebezapření raději zvolí pohodlnější a jednodušší cestu?
Nemyslím si, že by jim chyběla touha něčeho dosáhnout, ale jak říkáš, je to o prvním překonání sebe sama. Možná naopak pozoruji u kluků kolikrát až přemotivovanost, čekám pouze, kdy kluci pochopí, že nakonec nejjednodušší cesta vede skrz pravidelný a poctivý (důrazně) trénink, který nelze ničím nahradit, což je vidět i na mých výsledcích (úsměv). Věřím tomu, že při bodově zvládnutém vstupu do sezony a euforii jim to dojde a jejich tréninková morálka se zlepší.

Před vámi je vůbec dost práce. Zejména mládež  a její výchova zřejmě projde nutnou proměnou. Už máte alespoň hrubé plány?
Prvotním plánem je nábor, zachování mládeže je pochopitelně pro oddíl priorita. Zvažujeme více variant, určitě dojde k jistému rozšíření trenérského štábu s tím, že pochopitelně musíme určit hlavního kouče, který ponese odpovědnost. Tím, že rozdělíme práci a nehodíme to jen na jednoho člověka, očekávám větší zapojení každého, kdo bude ochoten přidat pomocnou ruku. Někdo může pomoct s tréninkem, někdo s papírováním, každého zapřáhneme.

Ještě jenom krátce k uplynulé sezoně. Je něco nebo někdo, koho bys vyzdvihnul nebo naopak koho bys zkritizoval?
Loňská sezona byla náročná pro všechny, vyzdvihnul bych všechna družstva, že to zvládla. Áčko složitou situaci se sestavou, céčko udržení v soutěži a béčku patří poděkování, že dohráli sezonu naplno i s ohledem na vedelejší mančaft a látání sestavy. Je třeba ocenit všechny, kteří byli ochotni hrát za den i více zápasů. Zvláštní poděkování patří Peťovi Polákovi a Adamovi Závadovi za pomoc ve složitých podmínkách a oddanost oddílu v těch nejtěžších chvílích. Jsem rád, že příští sezonu můžu s čistým svědomím mnoha hráčům slíbit jako jednodušší a, doufejme, úspěšnější.

 

Start a Conversation

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..